Váratlan biztonsági kockázatot hordoz a nyomtatott lőfegyver
Veszélyes és aggasztó lehet a gondolatkísérlet azt követően, hogy a múlt hétvégén az éles teszt során is “levizsgázott” a világ első 3D nyomtatóval készült lőfegyvere. A nyomtatott fegyverek a detektorok számára szinte láthatatlanok.
_____________________________________________________________________________________________
Biztonságos, zárható fegyver tároló szekrényeinkről bővebben: ITT!
TÁROLJA FEGYVERÉT GYERMEKEK ELŐL ELZÁRTAN!
Vadász, vagy sportfegyver tárolására alkalmas szekrényeink, pisztolytárolónk megvásárolhatók Webáruházunkban is!
______________________________________________________________________________________________
Komoly biztonsági aggályokat vethet fel az, ha az interneten is elérhető a 3D nyomtatók számára “értelmezhető” fegyver-specifikáció. Vagyis, innentől kezdve bárki, aki rendelkezik 3D nyomtató készülékkel és letölti a fegyver “tervrajzát” jelentő fájlokat, gond nélkül nyomtathat otthon is éles lőfegyvert.
Mint arról a Biztonságpiac.hu is beszámolt, múlt szombaton a texasi Defense Distribute nevű csoport sikeresen tesztelte a világ első 3D-nyomtatott lőfegyverét.
Igencsak főhet a feje a világ biztonsági és védelemtechnikai szakembereinek, ugyanis a 3D nyomtatás alapanyagául szolgáló ABS műanyagból olyan éles lőfegyverek állíthatók elő, amelyet a hagyományos, fegyverek kimutatására szolgáló detektorok nem jeleznek. Ráadásul, az eleve komponensenként kinyomtatott fegyver akár kisebb, az eredeti alkatrészekre már csak nagyvonalakban emlékeztető alkotóelemenként is legyártható házilag, így a tapasztalatlan szem számára már az egyes fegyverelemek sem ismerhetők fel.
Márpedig egy reptéren, ha egy ilyen eszközt akar valaki felcsempészni egy repülőgépre, sok múlik a csomagokat vizsgáló szemeken, az UV-n, vagyis az utasbiztonsági vizsgálaton.
Márpedig – mint azt a Biztonságpiac.hu-nak név nélkül nyilatkozó, a reptérbiztonság és terroristacselekmények terén is komoly tapasztalattal rendelkező szakértők kifejtették -, a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren a legtöbb UV-s (utasbiztonsági ellenőr) nemhogy általános katonai kiképzésen nem vett részt, de a fegyverekkel kapcsolatos ismerete is csupán nagy jóindulattal nevezhető “elméletinek”, leginkább csak “felületes”.
Egy, a lapunknak nyilatkozó biztonságtechnikai és őrzés-védelmi szakember szerint elméleti lehetőség ugyan van arra, hogy egy terrorista sejt vagy csoport visszaéljen a dektorok számára “láthatatlan” fegyverekkel, tapasztalatai szerint erre mégis kicsi az esély. Egy ilyen nyomtatott fegyvert ugyanis csak több darabban lehet felcsempészni egy repülőgép feldélzetére, ehhez pedig több emberre is szükség van. Akár annyira, amely már egy terrorista akció vagy küldetés sikerét is veszélyeztetheti: mint azt a szakértő megjegyezte, egy ilyen terveről ugyanis legfeljebb egy “rajnyi ember tudhat”, és ha már 6-8 embernél több tud egy tervezett terroristaakcióról, akkor szinte törvényszerűen kiszivárognak kritikus információk is.
Mindazonáltal, ha a biztonsági szakértők azzal számolnak, hogy valaki ABS-plasztikból készült fegyvert akar felvinni egy gép fedélzetére, nem szabad figyelmen kívül hagyni a nyomtatott pisztoly műszaki paramétereit sem. Vagyis azt, hogy a műanyag alkatrészekből összeállított fegyvernek a fedélzeten is szerelhetőnek kell lennie, de sok múlik azon is, hogy hány lövést lehet leadni egy ilyen pisztollyal. Ha ugyanis egy-két lövés leadására képes is a fegyver, az még mindig lehetőséget ad a fedélzeten tartózkodóknak arra, hogy lefegyverezzék a támadókat. Ez viszont már maga a véletlen-faktor: hány olyan, test-test elleni akcióban jártas és “bevállalós” személy tartózkodik a gépen, aki felléphet egy esetleges terroristacselekménnyel szemben.
Összességében tehát, a lapunknak nyilatkozó szakértők úgy vélik, hogy a nyomtatott fegyverek eddig nem ismert biztonsági kockázatokat jelenthetnek akár a repülésbiztonságban, a terroristacsoportokkal és -sejtekkel kapcsolatos eddigi tapasztalatok alapján kevéssé valószínű, hogy hasonló akcióval próbálkoznának a repülőjáratokon. A legnagyobb felelősség továbbra is a biztonságért felelős, az egyes helyszíneken dolgozó személyzet vállán nyugszik.
A BBC brit hírportál tudósított arról, hogy sikeres volt a világ első 3D-nyomtatóval készített fegyverének éles tesztje. A tudósításban “ellentmondásos” csapatként aposztrofált Defense Distributed mintegy nyolcezer dollárért az eBay-en vásárolt egy 3D nyomtatót, amellyel el is készítettek egy működőképes maroklőfegyvert.
Egy év kísérletezés után elkészült az első fegyver, amelyet múlt szombaton a texasi Austinban élesben is kipróbáltak.
Az Europol folyamatosan figyelemmel kíséri a projektet, ami nem is csoda, hiszen a fegyver akár házilag is előállítható és lenyomozhatatlan.
Az európai ügynökség vezetői ugyanakkor úgy vélik, hogy a bűnözők jelenleg még a hagyományos utakat járva igyekeznek fegyverhez jutni. Idővel azonban, ahogy a technika fejlődik és a 3D nyomtatás is egyre olcsóbbá válik, komoly kockázatokkal kell számolni.
A Defense Distributed vezetője egy 25 éves texasi joghallgató. Cody Wilson szerint sokan nem is hittek abban, hogy egy ilyen fegyver valóban elkészülhet.
A most elkészült éles fegyvert több darabból állították össze, amelyeket ABS műanyagból nyomtattak, egyedül az ütőszeg készült fémből.
Wilson szerint az a terv, hogy a fegyver terveit, és a házi nyomtatáshoz szükséges dizájnt megosszák az interneten, nem szól másról, mint a szabadságról.
A Defense Distributed vezetője a BBC-nek elmondta: világszerte komoly kereslet mutatkozik a fegyverekre, és míg a kormányok többségükben azt kommunikálják, hogy az átlagember nem viselhet fegyvert, a valóságban ez már nem igaz. Cody Wilson állítása szerint egy olyan világot vizionál, amelyben az emberek egyszerűen és könnyen hozzájutnak bármihez, amit akarnak – politikai játszmáktól függetlenül. Azt persze a fegyver-nyomtató fiatalember is elismeri, hogy magában rejt “bizonyos kockázatokat”, ha rossz kezekbe kerül a technológia, hisz mégis csak fegyverekről van szó. Mindazonáltal ez még mindig nem gátolja meg abban, hogy megossza az interneten a nyomtatási tervrajzokat, fájlokat.
A nyomtatott fegyver elkészítéséhez Wilson az amerikai “fegyverfelügyeleti” hatóságtól, az ATF-től szerzett gyártási és kereskedelmi engedélyt. Annak pedig, hogy a hatóság kiadta a licenszt, nem más az oka, minthogy a 3D-nyomtatott fegyvert nem nevesíti az Egyesült Államok fegyvertörvénye, így az az USA-ban legálisnak számít.
A tengerentúlon nem ütközik jogszabályba, ha egy magánszemély fegyvert készít magának, amint azonban kereskedelmi céllal kezdi meg a gyártási tevékenységet, engedélyekre van szüksége.
Az amerikai fegyverellenes lobbisták élesen kikeltek a hír hallatán, és azzal érveltek, hogy ilyen módon pont azok kezébe kerülhetnek éles lőfegyverek, akiknek a kezébe soha nem szabad pisztolyt adni.
Forrás: Biztonságpiac.hu