Kétnapos konferencián elemzik az internet fiatalokra gyakorolt hatását
A felnövekvő nemzedék már olyan természetességgel használja az internetet, mint az anyanyelvét, ezért kell megtanítani a világháló nyelvtanára, szabályrendszerére – mondta a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnöke azon a hétfői sajtótájékoztatón, amelyen Az internet hatása a gyermekekre és a fiatalokra című konferenciát mutatták be a szervezők.
A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat által szervezett és az NMHH által támogatott kétnapos nemzetközi rendezvény célja, hogy hozzájáruljon egy új médiakultúra kialakításához. A rendezvény központi témája az internet hatása a 6-12 éves gyerekekre, résztvevői nyolc országból érkeznek, és több mint nyolcvan előadás lesz hallható majd. A konferenciának a Magyar Tudományos Akadémia ad otthont kedden és szerdán.
Provokatív és sokak számára fájdalmas előadásokat is ígért a fiatalokat veszélyeztető internetes tartalmakkal kapcsolatban a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat elnöke. Edvi Péter emlékeztetett azokra a káros tartalmakra, amelyekkel a fiatalok a világhálón szembesülnek, és úgy fogalmazott: a gyermekek akár bűnözők áldozatául is eshetnek, akik olyan “katonaszerepbe” kényszerítik őket, amelyből nem tudnak kitörni.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a konferencia része az Európai Unió Safer Internet Plus programjának. A rendezvény azonban nemcsak a biztonságról szól majd, hanem arról is, hogyan változik az internet és annak felhasználhatósága, mi befolyásolja a fejlődését, és mennyire változtatja meg az életünket, valamint a médiát.
Az ingyenes rendezvényen az érdeklődők megismerkedhetnek az osztrák biztonságos internet központ munkatársának előadásában azzal, milyen segítség nyújtható annak, aki a digitális médiában vált erőszak áldozatává, valamint a közösségi médiának az oktatásban betöltött szerepével. Előadás hangzik el gyermekeknek szóló mobiltelefonos játékokról, valamint a fiatalok internetes vásárlási szokásairól.
Az NMHH és a gyermekmentő szolgálat hosszú együttműködésre tekint vissza, a hatóság azonban önállóan, és más partnerekkel is tenni kíván a fiatalok médiaértésének javításáért. Szalai Annamária ennek kapcsán az egy éve működtetett Internet Hotline-t említette, valamint a hatóság együttműködését az egyik mobilszolgáltatóval, amelynek eredményeként a társaság szűri a pedofil tartalmakat. Ugyancsak szólt az egyelőre H95-nek nevezett médiaértési központról, amely kísérleti jelleggel várhatóan jövőre megkezdi működését.
Forrás: Biztonságpiac.hu/MTI